55555.jpg

Cosmo Genetics

Cosmo Genetics Film Festival 

Attention :
* Due Covid 19 from last year and recent new surge of contagious and general restrictions , also on borders and Travel between few countries with the Russian Federation, this year unfortunately the festival wont have live screenings. The Administration of the Festival will do the best possible to list films for live screening once its able to do so, meanwhile the festival administration is in the best way to help promote the selected and winner films with any media activity or information that these films representatives would like to share with web audience.*

Внимание:

* В связи с прошлогодним Covid 19 и недавним всплеском инфекционных и общих ограничений, в том числе на границах и на поездки между несколькими странами с Российской Федерацией, в этом году, к сожалению, у фестиваля не будет прямых трансляций. Администрация фестиваля будет делать все возможное, чтобы выставить фильмы для просмотра в прямом эфире, как только сможет это сделать, в то время как администрация фестиваля будет наилучшим образом содействовать продвижению отобранных фильмов и фильмов-победителей с помощью любых средств массовой информации или информации, которую представители этих фильмов хотел бы поделиться с веб-аудиторией. *

Cosmo Genetics Film Festival Saint Petersburg proudly accepts entries on FilmFreeway, the world's #1 way to enter film festivals and creative contests.

.
.

Best Feature Films

 

Science

 

Winner

Feature Film

Ghost Particle

Dir. Geneva Guerin

Canada

 

The 1 Field

Dir. Tsipi Raza

Israel

 

 

 

 

Technology

Winner

Feature Film

Fire in the Sky

Dir. Simo Sipola

Findland

 

 

 

 

 

 

 

Space Research

 

 

Winner

Feature Film

The Sky Commodified

Dir. Francisco Lobo, Romea Muryn, Maya Shopova

Chile, Portugal, USA

 

 

The Birth of the Universe. Theories and Hypotheses.

Dir. Gennadii Akimenko

Russian Federation

 

 

 

Artificial Intelligence

 

Winner

Who Made you ? ( Outouden Laakso )

Dir. Iiris Harma

Findland

 

 

AI LA I Artificial Intelligence la (Pass)

Dir. Carlo Christian Spano

China

 

 

Biology

 

Winner

Feature Film

Machina: Building the Immortal Technologies

Dir. Robin Smith

United Kingdom

 

 

The Cost of Denial

Dir. Huw Christi

United States

 

 

 

Psychology

 

Winner

Feature Film

Distinctly Psychological – Through the Eyes of Wilhelm Salber

Dir. Christiane Buechner

Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fiction Narrative

 

Winner

Feature Film

Mambo Man

Dir. Mo Fini

Cuba

 

One Man Dies a Million Times

Dir. Jessica Oreck

United States

 

 

Poison

Dir. Lydur Arnason

Iceland

 

 

 

Winner

Short Film

Hunched Heart

Dir. Emre Ozerden

Turkey

 

 

 

Anti – Me

Dir. Marina Varavina

Russian Federation

 

 

Asleep

Dir. Elena Kuzovleva

Russian Federation

 

Jivoy - Kosmos

Dir. Yulia Kuznetsova

Russian Federation

 

 

Smarthome

Dir. Tim Pope

Germany                       

 

Consume

Dir. Bruno Gradaschi

Argentina

 

 

 

 

Music of Life – What is a Gene

Dir. Tim Pope

United Kingdom

 

Extra

Kioumars Ahmadi

Dir. Iran Islamic Republic of

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Documentary Fillm

 

Winner

Feature Film

A Letter to the descendants

Dir. Igor Gladkov

Russian Federation

 

 

Read our Interview with Director

 

 

 

Winner

Short Film

Everyday

Dir. Nikita Gorelkin

Russian Federation

 

 

 

The Beast of our Time

Dir. Maaike Middleton

United States

 

 

 

 

 

 

 

Best Short Films

 

Science

 

Winner

Short Film

I - ris

Dir. Jesper

Netherlands

XX x YY

Dir. Dan Lloyd

United States

 

 

Listening Between your ears :

Sonification and the dynamic brain

Dir. Dan Lloyd

United States

 

 

Thinkerspace

Dir. Dan Lloyd

United States

 

 

How the Big Bang Governs the Texture of our Universe

Dir. Emily Driscoll

United States

 

 

The Most Charming Creatures

Writer - Gary Barwin

Animation – Catherine Heard

Canada

 

 

Technology

 

Winner

Short Film

A Day with Particles

Dir. Daniel Scheirich

Dir. Martin Rybar

Dir. Vojtech Pleskot

Czech Republic

 

Our Podcast Interview with Directors

is coming soon in Podcast Format

Fat Kathy

Dir. Julia Pelka

Poland

 

 

Garage Romantic

Dir. Dan Sadgrove

New Zealand

 

 

The Deep Manoeuvre

Dir. Edit Babinszki

Hungary

 

 

 

Explainer video for Robert Kock Institute

Dir. Toby Mory

Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Space Research

 

Winner

Short Film

Homo Sapiens in Space

Dir. Damien Donnelly

Ireland

 

 

The Observer

Dir. Dimitry Semenov

Russian Federation

 

 

Space Probe Passenger

Dir. Dominika Ozarowska

Poland

 

Artificial Intelligence

 

Winner

Short Film

Robocup – Robots cant’t jump

Dir. Silvia Schmidt

United Kingdom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biology

 

Winner

Short Film

Science Below Zero

Dir. Rosario Jimenez Gili

United States / Antartica, Chile

 

 

Once upon a time iron

Dir. Jesus Pertinez Lopez

Dir. Jose Manuel Dominguez Vera

Spain

 

Ova : A Woman’s Fertility Gift

Dir. Rebecca Campbell

Canada

 

 

Psychology

 

Winner

Short Film

Mood Atlas (short)

Dir. Mia Mullarkey

Ireland

 

 

 

 

 

Best Animation

 

Winner

On / Off

Dir. Nicolas P. Villareal

Argentina

 

 

Stellar Dunes – The Animated Movie -

Dir. Philipe Desmarais

Canada

 

 

Daniel the Dandelion

Dir. Mathew Tretola

United States

 

Eco Escort

Dir. Marcela Drobna & Tereza Kajabova

Czech Republic

 

Strays

Dir. Dobrawa Hopaluk

United Kingdom

The Café

Dir. R.F. Georgy

United States

_
_
.
..
.
.
.
..
.
..
.
.
.
.
..
.
.
.
86bf36a9ff-poster.jpg
.
..
.
.
..
..
_
_
.
.
2bdf5ab6e6-poster.jpg
.
.
.
..
_
_
.
.
.
.
.
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

Best Director

 

Winner

Feature Film

Dir. Lydur Arnason

Poison

Iceland

 

 

Winner

Short Film

Dir. Alexander Bruckner

The Passenger

Austria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Actor - Actress

 

Winner Actor

Feature Film

Poison

Theodor Juliusson

Iceland

 

 

Winner Actress

Feature Film

Poison

Rakel Dimar

Iceland

 

 

*

 

 

Winner Actor

Short Film

Steve Crawshaw

Lost & Hound

United Kingdom

 

 

Winner Actress

Short Film

Marine Assaiante

Check, Please ! First Shift

United States

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Cinematography

 

Winner

Feature Film

The Sky Commodified

Dir. Francisco Lobo, Romea Muryn, Maya Shopova

Portugal / Chile

 

Winner

Short Film

Consume

Dir. Bruno Gradaschi

Argentina

 

Best Screenplay in Film

 

Winner

Feature Film

Poison

Dir. Lydur Arnason

Iceland

 

 

 

Winner

Short Film

Dream Cafe

Dir. Dasha Khritankova

United States

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Original Music

 

Winner

Feature Film

Succumbing

Dir. Alla Gopsha

Australia

 

 

Winner

Short Film

I bow to thee O Mother

Dir. Ashish Rego

India

 

 

Finalist

Short Film

Anthropocene

Dir. Ben Makinen

United States